Dünya Üniversiteler Sıralamasında ve URAP'ta Yükselişimiz Sürüyor

Dünya Üniversiteler Sıralamasında ve URAP'ta Yükselişimiz Sürüyor

   

  Dünya üniversite sıralaması yapan kuruluşların değerlendirmeleri, Üniversitemizin bilimsel çalışmalarda yükselişine hız kesmeden devam ettiğini bir kez daha ortaya koydu.

   

  Üniversitemiz başta inovasyon olmak üzere pek çok alanda başarılarıyla adından söz ettiriyor. SCIMAGO - Institutions Ranking Değerlendirme Sonuçlarına göre, Üniversitemiz Türkiye’de inovasyon (buluş) değerlendirmesinde 16. sırada yer aldı. Sonuçlar, Üniversitemizin misyon ve vizyonuna uygun olarak yenilikçi çalışmalar yaparak buluş basamağında önemli başarılara imza attığını gösteriyor.

   

  Q1 seviyesinde yayın

  Rapor, Üniversitemizin dünyada en iyi %10’luk dilimde yer alan dergilerde yapılan yayınlar olarak bilinen Q1 seviyesindeki yayınlarının fazla olduğunu da ortaya koyuyor. Yayınlara alan bazlı bakacak olursak en çok tıp, eczacılık, sağlık, biyoloji, kimya ve matematik alanındaki çalışmalarımız bulunuyor.

   

  Başarıyı yükseklere taşıyoruz

  SCIMAGO - Institutions Ranking değerlendirmesinde tüm dünya üniversiteleri arasında 541. sırada, Türkiye’deki üniversiteler arasında ise 37. sırada yer alması Üniversitemizin, başarı çıtasını yükseklere taşımayı sürdürdüğünü kanıtlıyor.

   

  Tıpta üstün başarı

  Alan bazlı sıralamalara bakıldığında Tıp alanında Türkiye de ilk %24 lük dilimde yer alan Üniversitemiz, üstün başarı gösteriyor. Üniversitemiz, eczacılık alanında ise Dünyada, Orta Doğu ve OECD ülkeleri arasında iyi bir sıralamada bulunurken Türkiye de ilk %28’lik dilimde yer alıyor.

   

  Üniversitemiz URAP'ta Yükselişte!

  Güçlü akademik kadromuz, sürekli gelişmekte olan, bizimle birlikte dünyaya açılan öğrencilerimiz, ulusal ve uluslararası alanda yayınlanan makalelerimiz, yaptığımız işbirliklerimiz ve farkındalık oluşturan projelerimizle birlikte başarılarımıza bir yenisi daha ekledik. Üniversitemiz URAP 2022-2023 sıralamasında yüzde 77,42’lik artışla yükselişte.

  Ulusal ve uluslararası alanda yayınladığımız başarılı makalelerimizle puanımız geçen yıla oranla %60 artarken, uluslararası işbirliklerimizde % 60,9 ve akademik çalışmalara rehberlik eden yayınlarımızdan alınan atıf sayısında yüzde 51,64’lük bir puan artışı gözlenmiştir. Bilimsel dokümanlarımız, doktora öğrenci sayımız, ulusal ve uluslararası işbirliklerimiz ve TUBİTAK projelerimizdeki yükseliş ile toplam puan sayımızda %81,22’lik bir artış kazandık. Her geçen gün daha da artan bilimsel üretkenliğimizle yaptığımız konferanslar, derlemeler, akademik mektuplar, irdelemeler, makalelerle öncü olmayı sürdüreceğiz.