Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü

Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü

   

  Hakan Türker DULKADİROĞLU/SKS V. Direktörü

  hdulkadiroglu@biruni.edu.tr

   

  Öğrenci Toplulukları

  Üniversitelerde şüphesiz akademik eğitimin yanı sıra sosyal yaşantı da eğitimin bir parçasıdır. Öğrencilerimiz, üniversitemizde hem üst düzeyde mesleki açıdan öğrenim görür hem de sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif açıdan kendisini geliştirebilme fırsatı bulurlar.


  Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü olarak amacımız bu anlamda üniversitemizde öğrenimlerini sürdüren öğrencilerimizin daha geniş ölçüde bilim, sanat, kültür ve sportif etkinlikler için uygun ortam hazırlamak ve imkanlar sunmaktır. Öğrenci topluluklarımızın gerçekleştirmiş olduğu etkinliklerde bütçe, mekan ve rehberlik desteği okulumuz tarafından sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz, topluluklar bünyesinde düzenledikleri etkinliklerle; organizasyon becerilerini, iletişim ve takım çalışması yetkinliklerini geliştirir, proje yönetiminin her safhasını deneyerek öğrenir ve iletişim ağlarını geliştirme fırsatına sahip olurlar. Bu anlamda yıl içerisinde önemli gün ve haftalar başta olmak üzere çok sayıda bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif etkinlik gerçekleştirilmektedir.


  Bilimsel, kültürel ve sosyal etkinliklerini gerçekleştirebilmeleri için Biruni (350 Kişilik) ve Reyhan (510 Kişilik) binalarımızda birer konferans salonumuz ve her iki binamızda fuaye alanımız yer almaktadır. Ayrıca Reyhan binamızda 2 adet seminer salonumuz bulunmaktadır.


  2022 yılı itibariyle üniversitemizde 75 öğrenci topluluğu aktif olarak etkinliklerini sürdürmektedir.


  Detaylı Bilgi için
  https://topluluklar.biruni.edu.tr/

   

  Spor
  Spor Koordinatörlüğü, Biruni Üniversitesi öğrencilerine ve personeline düzenli spor alışkanlıkları kazandıracak ortamı hazırlamak, kampüs yaşamlarını zenginleştirmek ve kaliteli egzersiz programlarını düzenleyerek, yaşam boyu kullanabilecekleri spor becerileri kazandırmak amacını taşımaktadır. Spor çalışmaları üniversitemizde uzman antrenörler tarafından üniversitelerarası organizasyonlar, üniversite takımları çalışmaları ve serbest çalışmalar branşlarında olmak üzere üç ayrı alanda gerçekleştirilir.


  Takımların oluşturulması, spor organizasyonlarına katılma ve organizasyon düzenleme konusunda üniversitemiz gerekli altyapı ve teknik donanıma sahiptir.


  Yeşillikler içerisinde yer alan kampüsümüzde; öğrencilerimizin sportif faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için açık olarak 1 basketbol ve 1 voleybol sahası, kapalı olarak 1 basketbol, 1 voleybol, 1 boks, güreş ve taekwondo salonu, ayrıca fitness salonu ve kız öğrencilerimize özel kapalı stüdyo bulunmaktadır. Üniversitemizde 28 spor takımı aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


  ATLETİZM
  Erkek – Kadın

  BADMİNTON
  Erkek - Kadın

  BASKETBOL
  Erkek – Kadın

  BASKETBOL 3X3
  Erkek - Kadın

  BİLARDO
  Erkek - Kadın

  BİLEK GÜREŞİ
  Erkek - Kadın

  BOKS
  Erkek – Kadın

  DRAGON BOT
  Erkek – Kadın

  E-SPOR
  Erkek

  FUTBOL
  Erkek

  GÜREŞ
  Erkek – Kadın

  HENTBOL
  Erkek - Kadın

  JUDO
  Erkek – Kadın

  KARATE
  Erkek – Kadın

  KİCK BOKS
  Erkek – Kadın

  MASA TENİSİ
  Erkek – Kadın

  MUAY THAI
  Erkek – Kadın

  OKÇULUK
  Erkek – Kadın

  ORYANTİRİNG
  Erkek – Kadın

  PLAJ VOLEYBOLU
  Erkek – Kadın

  SALON FUTBOLU
  Erkek – Kadın

  SALON OKÇULUK
  Erkek – Kadın

  TAEKWONDO
  Erkek - Kadın

  TENİS
  Erkek - Kadın

  VOLEYBOL
  Erkek – Kadın

  WUSHU
  Erkek – Kadın

  YELKEN
  Erkek - Kadın

  YÜZME
  Erkek Kadın

  Spor salonları, haftanın 5 günü Sabah 08.30- akşam 18.00 ‘da hizmet vermektedir. İlgili öğrencilerimiz spor koordinatörlüğünden ulaşarak, bilgi alabilir.

  Detaylı Bilgi

  Gökhan ÇAM

  Spor Koordinatörü

  gcam@biruni.edu.tr

  Serkan BİLGÜCÜ

  Antrenör

  sbilgucu@biruni.edu.tr

   


  Sağlık Hizmetleri

  Öğrencilerimizin sağlık problemlerine yönelik hizmetler de Direktörlüğümüz tarafından organize edilmektedir. Kampüs içerisinde öğrencilerimizin faydalanabileceği bir hemşire görev almaktadır. Acil müdahale gereken durumlarda ise kampüse yakın civardaki hastanelere ambulans ile yönlendirme yapılmaktadır. Öğrencilerimiz, Diş Hastanemizden de ücretsiz olarak ilk muayene hizmeti alabilmektedir. Ayrıca ileri tedavi hizmetlerine ihtiyaç duyan öğrencilerimiz, Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanemizin tüm olanaklarından indirimli yararlanma imkanına sahiptir.

  REVİR: Ulviye CİRİT Dahili/1389

  ACİL SAĞLIK SORUNLARINDA
  Acil sağlık sorunlarında; dahili (1111) numaralı telefondan, güvenliğe veya güvenlik amirine haber verilir. Güvenlik amiri en kısa zamanda ilgili kişiye bilgi verir ve olay yerine geçer. Kişi yürüyebilecek durumda ise Biruni Binası 2. Katta yer alan revire (Biruni B206 numaralı Odaya) götürülür, aksi halde bulunduğu yerde ilk müdahale yapılır. İlk müdahaleyi yapan kişi gerekliliğe göre doktora veya 112 ACİL'e haber verir.

   

   

  Engelli Öğrenci Birimi

  Üniversitemizde öğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli akademik ortamın hazırlanmasını ve eğitim-öğretim süreçlerine tam katılımlarını sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almak ve düzenlemeler yapmak üzere Üniversitemiz Rektörlüğü bünyesinde “Engelli Öğrenci Birimi” oluşturulmuştur.


  Üniversitemiz tarafından engelli öğrencilerimizin eğitim ortamına sorunsuz biçimde erişimlerinin sağlaması için teknik ve fiziki şartlar ve ortam sağlanmıştır. Bu yönde, engelli öğrencilerimize kısıtlayıcı herhangi bir durum bulunmamaktadır.


  Kampüs içerisinde yer alan her iki binamızda, engelli öğrencilerimizin daha kaliteli bir eğitim süreci geçirebilmesi için gerek bina yapısı olarak, gerek derslikler olarak gerekse asansörler olmak üzere gerekli tedbirler alınmıştır.

   


  Üniversitemizin binalarının içerisinde ve bahçesinde de aynı düzenlenmeler sağlanmış olup, bu bağlamda kampüs girişinde engelli rampaları, dersliklerin olduğu katlarda engelli lavabosu, tekerlekli sandalye ve her iki bina içinde engelli asansörlerimiz mevcuttur. Dil ve konuşma problemi olan öğrencimiz için dil ve konuşma terapistlerimizce, fiziksel engelli öğrencilerimiz için fizyoterapist ve ergoterapistlerimizce ücretsiz seanslarla destek sağlanmaktadır. Görme engelli bireyler için tüm kampüsümüzde Braille alfabesi eklenmiş tabelalar yer almaktadır.

   

  Engelli Öğrenci Birimi Üyeleri

  Prof. Dr. Sevim SAVAŞER / Rektör Yardımcısı / ssavaser@biruni.edu.tr

  Prof. Dr. Uğur CAVLAK / Sağlık Bilimleri Fakültesi / ucavlak@biruni.edu.tr

  Prof. Dr. Hülya KAYIHAN / Sağlık Bilimleri Fakültesi / hkayıhan@biruni.edu.tr

  Prof. Dr. Ahmet BELCE / Tıp Fakültesi /abelce@biruni.edu.tr

  Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Tuba CEYHUN / Eğitim Fakültesi / aceyhun@biruni.edu.tr

  M. Menderes ÜNAL / Genel Sekreter Yardımcısı / munal@biruni.edu.tr

  Destek Hizmetleri Direktörü / laydin@biruni.edu.tr

  Öğrenci İşleri Direktörü/ memiralioglu@biruni.edu.tr

  Sağlık, Kültür Spor V. Direktörü/ hdulkadiroglu@biruni.edu.tr

  Burslar

  Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimiz Biruni Üniversitesi Burs Yönergesi kapsamında çeşitli burs ve indirimlerden yararlanabilmektedir.


  Okulumuz tarafından verilen burslar arasında YKS Bursları, Üniversite Giriş Bursu, Akademik Başarı Bursu, Sporcu Bursu, Tercih İndirimi, Personel İndirimi, Mezun İndirimi, Aile İndirimi, Sporcu İndirimi, Engelli İndirimi, Şehit ve Gazi İndirimleri yer almaktadır.