Ek Kontenjan Kayıt Dönemi

Ek Kontenjan Kayıt Dönemi

  Sevgili Öğrencimiz,

  Biruni Ailesine hoş geldiniz. 

  Üniversitemize kayıt işlemlerinizi, yerleşkemize gelmeden 27-29 Eylül 2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  e-Devlet Şifresi Temini

  1. Şifrenizi, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğinizi ibraz ederek, yurt içi PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden alabilirsiniz. 
  2. İnternet Bankacılığı kullanıcısı iseniz, e-Devlet sistemine internet bankacılığı şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e-Devlet şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

   

  e-DEVLET KAYIT İŞLEMİ 

  Şifreniz ile e-Devlet Kapısına giriş yaparak, site içi arama kutusuna “E-Kayıt” yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Üniversite e-Kayıt” bağlantısına tıklamalısınız. Üniversite e-Kayıt Kullanım Kılavuzu açıklamaları doğrultusunda kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.  

  e-Devlet kaydını başarı ile tamamlayanların Üniversitemiz yerleşkesine gelerek herhangi bir evrak teslim etmeleri gerekmemektedir.

  Burslu (%100) İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri 

  Üniversitemiz bölüm/programlarının Burslu (%100 İndirimli) kontenjanlarına yerleşen öğrenciler, kayıt işlemlerini https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden;

  • T.C. kimlik numarası ile giriş yapılır,
  • Taahhütname ve KVKK formunu onaylanır,
  • ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaranıza gelen onay SMS gelir,
  • SMS geldikten sonra, doğrudan e-Devlet üzerinden yapabilirler.

  %50 ve %25 İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri 

  İndirimli kontenjanlara yerleşen öğrencilerin e-kayıt işlemi için aşağıdaki adımları tamamlamaları gerekmektedir.

  1.Adım: 

   

  • %50 indirimli ve %25 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrenciler, https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden T.C. kimlik numarası ile ödeme bilgilerine ulaşarak, tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işlemini tamamlayabilirler. Ayrıca tercih ve üniversitenin sağladığı diğer indirimlerden yararlanacak öğrencilerin, ÖSYM tercih formunu veya diğer hak kazandığı indirime ait belgelerini tercihindirimi@biruni.edu.tr adresine e-posta olarak göndermeleri gerekmektedir (1. tercihle yerleşen öğrencilerin ÖSYM tercih formunu göndermelerine gerek yoktur). Aksi halde tercih indirimlerinden yararlanılamayacaktır.
  • Tercih formu, ÖSYM Aday işlemleri paneline giriş yaptıktan sonra TERCİHLERİM↔️TERCİHLERİMİ GÖRÜNTÜLE alanından edinilebilir. Tercih indirimi sisteme yansıtıldıktan sonra tarafınıza gün içerisinde e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilendirme sonrası https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden güncellenen ödeme bilgilerine ulaşarak tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

   

  2.Adım: 

  • %50 indirimli ve %25 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrencilerin mali kayıt işlemlerini tamamlamaları halinde ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaralarına onay mesajı gönderilecektir. Onay mesajı alındıktan sonra e-Devlet üzerinden kesin kayıt işleminin tamamlanması gerekir.

  Not: 

  • İngilizce programlarda, mali kayıt işlemleri 1.sınıf program ücreti üzerinden yapılır. Üniversitemizce geçeli olan asgari puana sahip TOEFL IBT, PTE, CAE, CPE sınav sonuç belgesinin ibraz edilememesi veya Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavından başarılı olunamaması halinde ödenen ücret hazırlık sınıfı ücretine göre fazla ise iadesi yapılır. Detaylı bilgi için tıklayınız…

   

  ŞAHSEN KAYIT İŞLEMİ

  E-Devlet üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştiremeyen öğrenciler; kayıt yaptıracakları akademik birim için aşağıda belirtilen tarihlerde, Üniversitemiz yerleşkesine (10. Yıl Caddesi Protokol Yolu No:45 PK.34010 Zeytinburnu/İstanbul) kayıt için gerekli evraklarla bizzat gelerek işlemlerini tamamlayabilirler. 

   

  Fakülte/Meslek Yüksekokulu

  Kayıt Tarihi

  Tıp Fakültesi

  27.09-03.10.2023

  Diş Hekimliği Fakültesi 

  27.09-03.10.2023

  Eczacılık Fakültesi

  27.09-03.10.2023

  Sağlık Bilimleri Fakültesi

  27.09-03.10.2023

  Eğitim Fakültesi

  27.09-03.10.2023

  Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

  27.09-03.10.2023

  Meslek Yüksekokulu 

  27.09-03.10.2023  Adayların, aşağıda belirtilen belgelerle birlikte ŞAHSEN veya şahsen ulaşamadıkları durumda yetkili kılınan kişinin NOTER ONAYLI VEKÂLETNAME ile birlikte kayıt yaptırması gerekmektedir.   KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

   

  • 2023 YKS Yerleştirme Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı) ( Biruni Üniversitesi’ne yerleştiğini gösterir belge) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • 2023 YKS Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı) Tüm puanları gösteren, puan kartı belgesi) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • 2023 YKS Tercih Belgesi,
  • Lise diplomasının aslı ile birlikte bir adet fotokopisi (Lise diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici mezuniyet belgesinin aslı gerekmektedir. Daha önce üniversiteye kayıtlı olduğu için lise diploması elinde olmayan öğrenciler, kayıtlı olduğu kurumdan kaydını sildirmeli ve lise diplomasını teslim almalıdır. Henüz liseden mezun olamayan öğrenciler, liselerinden mezun olamadıklarını bildiren belge almalıdır. Kayıt sırasında lise diplomasının aslı görevliler tarafından görüldükten sonra fotokopisi Üniversitede kalacak ve diplomanın aslı öğrenciye iade edilecektir. Lise Diploması elinde olmayan adayların e-devlet sisteminden alınan Lise Mezuniyet Belgesi kabul edilmektedir.)
  • Nüfus cüzdanının/Kimlik kartının aslı ile birlikte bir adet fotokopisi (Aslı görevlilere ibraz edilecektir.)
  • Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi (e-Devletten online alınmaktadır.)
  • Son altı ay içinde çekilmiş 3 adet fotoğraf (Fotoğrafların arkasına ad soyad yazılmalıdır.) (Renkli fotokopi geçerli değildir.)

   

  Hazırlık Sınıfı Muafiyeti ile ilgili olarak;

   

  • Eğitim dili İngilizce olan bölümlere kayıt hakkı kazanan ve Yabancı Dil Hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrencilerin aşağıda yer alan şartlardan birini sağlamış olmaları gerekir:
   • Kayıt esnasında TOEFL IBT, PTE, CAE, CPE belgesini Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na teslim etmek,

   

  • Üniversitemiz tarafından yapılan Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavında başarılı olmak. Detaylı bilgi için tıklayınız…

     Önemli Not:

   

  Üniversitemiz, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.